Tokom stajanja u namazu osoba je dužna na arapskom napamet učiti određene dijelove iz Kur'ana, što se naziva kiraet kao treći neizostavni dio namaza.

Musliman je dužan učiniti sve što je u njegovoj mogućnosti da Kur'an uči po pravilima (tedžvidu), stoga treba se truditi da nauči arapsko pismo i tedžvid. Do tada, učit će iz Kur'ana onako kako najbolje zna. Pored učenja Kur'ana, odnosno Fatihe i sure (dio iz Kur'ana), na stajanjima se uče još dova Subhaneke te Euza i Bismila. 

Na svakom prvom stajanju poslije početnog tekbira uči se na arapskom: Subhaneke, Euza, Bismila, Fatiha i jedna sura (cijela sura ili odlomak iz Kur'ana - najmanje jedan duži ili tri kraća ajeta). Na drugom stajanju uvijek se uči Bismila, Fatiha i sura, a na trećem i četvrtom neka od ovih učenja se ponavljaju ovisno o namazu.  

Subhaneke
keyboard_arrow_down
Euza
keyboard_arrow_down
Bismila
keyboard_arrow_down
Fatiha
keyboard_arrow_down
Ihlas (primjer jedne sure)
keyboard_arrow_down

Držanje priručnika za klanjanje tokom namaza tolerira se samo dok osoba ne nauči klanjati. S obzirom na važnost učenja sure Fatiha (El-Fatiha), bilo bi dobro da osoba nauči prvo ovaj odlomak iz Kur'ana, a nakon toga neku kraću suru kao što je Kevser. Kada nauči napamet Fatihu i jednu suru nastavit će s učenjem ostalih sura, ali će klanjati sve namaze bez gledanja u priručnik.

Hadisi o Subhaneke
keyboard_arrow_down
Hadisi o Euzi i Bismili
keyboard_arrow_down
Hadisi o Fatihi i surama
keyboard_arrow_down