Ako se nenamjerno izostavi jedan ili više namaskih vadžiba onda se to ispravlja činom sehvi-sedžde.

Sehvi-sedžda su dvije sedžde koje klanjač čini kako bi ispravio manjkavost namaza zbog učinjene greške vazane za namaske vadžibe.

Kada se osobi dogodi da je nenamjerno ispustio ili krivo obavio jedan od namaskih vadžiba, on ima obavezu da obavi obredni čin ispravljanja svog propusta. Ako to ne uradi, namaz će mu se smatrati pogrešno obavljenim, odnosno bezvrijednim sa stanovišta propisa. Taj obredni čin obavlja se na taj način što će osoba, nakon što preda selam na desnu stranu, na posljednjem sjedenju, ponovno učiniti dvije sedžde, kako se to čini nakon svakog otklanjanog rekata, a potom će ponovno proučiti ono što se obično uči na posljednjem sjedenju i predat će selam na propisan način.

Ako osoba, dok je još u namazu, bude svjesna da je napravila više nenamjernih grešaka ove vrste, dovoljna joj je samo jedna sedžda za sve pogreške. Kada samo posumnja da je napravila grešku koja zahtijeva sehvi-sedždu onda će postupiti shodno svojoj sumnji. Ako mu sumnja preovlađuje ka pogrešci onda će učiniti spomenutu sedždu. Ako pak njegova sumnja nije dosegla do nivoa natpolovičnosti onda će namaz završiti kao da se nije ništa dogodilo, bez ispravke.

Tako će postupiti i imam, ako je on napravio spomenutu grešku u džematu. Džemat će ga slijediti. Sehvi-sedžda je jednako obavezujuća za onoga ko je napravio spomenutu grešku, bez obzira o kojoj vrsti namaza je riječ: farzu, vadžibu, sunnetu ili nafili. Ovim činom, osoba je učinila ono što joj namaz čini valjanim, kao da greške nije ni bilo.

U infografici ispod može se uporediti kako su određeni učenjaci izvojili šta su vadžibi u namazu.

Vadžibi u namazu
keyboard_arrow_down
Infografike

Namaski vadžibi - usporedba

save Preuzmi