Tenviru-l-mikbas

Tenviru-l-mikbas min tefsiri Ibn Abbas. Ibn Abbas nije napisao tefsir, ali je svojim učenicima, istaknutim tabiinima, po nekoliko puta tumačio Kur'an, ajet po ajet, od početka do kraja, što su oni pomno pamtili i prenosili na sljedeće generacije. Te je predaje čuveni filolog Muhammed ibn Jakub el-Firuzabadi sabrao i objavio kao jedno djelo, odnosno kao tefsir pod već navedenim nazivom.

Tefsir koji se pripisuje Ibn Abbāsu karakterističan po tome što je kratak, a njegove riječi dopunjuju značenje kur'anskih riječi, tako što se njima proširuje iskaz. Naziv tog tefsira donekle se razlikuje, zavisno od mufessira, pa ga tako neki navode kao Tenviru'l-mikbas fi tefsiri Ibni Abbas (kao što je slučaj kod dr. Zehebija), a neki kao: Tenviru'l-iktibas min tefsiri Ibni Abbas. Njegov tefsir se svrstava u tradicionalne tefsire, što znači da on Kur'an tumači prije svega samim Kur'anom, zatim hadisima Muhammeda, s.a.v.s, pa onda mišljenjima istaknutih ashaba. Pored toga, pošto je bio izvanredan poznavalac arapskoga jezika i predislamske poezije, on je poznat i po tome što se pri tumačenju Kur'ana koristio i tim disciplinama. I konačno, on se donekle koristio isra'ilijjatima.

Ipak, za tefsir koji se sakupio Firuzabadi ne može se reći da je potpuno vjerodostojan, pošto ima jedan broj slabih predaja, tj. onih koje se ne mogu uzeti kao sigurne. Ovaj tefsir je preveden i objavljen na našem jeziku.

IZVORI

Adilović, A. (2003). Velikani tefsirskih znanosti. Travnik;

Tufo, M. (2004). Temelji tefsirske i hadiske nauke. Sarajevo: Fakultet islamskih nauka.