Biruni
Abū Rayḥān al-Bīrūnī (973.-1050.) je rođen u Havarizmu današnjem Uzbekistanu. Zbog socio-političkih prilika bit će prisiljen da napusti svoje rodno mjesto i da se preseli u Ray u kome će imati priliku da se susretne sa znalcima iz oblasti prirodnih znanosti. Nakon toga odlazi u Ğurğān gdje će steći nova znanja iz vjerskih znanosti i odlučnije početi proučavati druge religijske tradicije. Povijesničari navode kako je njegov prvi učitelj bio nepoznati grčki učenjak. Al-Bīrūnī će se zanimati za veliki broj znanstvenih disciplina poput matematike, astronomije, medicine, filozofije, teologije i dr.
Njegovo najpoznatije djelo je Taḥqīq mā li al-Hind: min maqūlah maqbūlah fī al-ʻaql aw mardhūlah' koje se bavi indijskim religijskim sustavom. Važno je i njegovo djelo Kitāb al-Āthār al-Bāqīyah an al-Qurūn al-Ḫālīyah. On je među prvima koji su prevodili sa sanskrita na arapski jezik (Patanjali Yoga) i među prvima koji su dali puninu muslimanskog poznavanja i razumijevanja indijskih religijskih grupa.
IZVORI
Latief, H. (2012). Comparative Religion in Medieval Muslim Literature, Džakarta;
Kamaruzaman, O. Kamar (2013). Early Muslim Scholarship in Religionswissenschaft, Kuala Lumpur: International Islamic University Malaysia.