Bioetika

Riječ bioetika je izvedenica iz grčkih riječi: bios - život ethos - ponašanje, karakter. Prema Jašiću (2019; 26) "bioetika se bavi egzistencijom živih bića i okolnostima u kojima egzistiraju. Stoga je središte njezina interesa život, i to u najširem smislu, kako čovjeka tako i drugih živih bića, gdje se općenito ističe moralan odnos prema životu. To moralno reflektiranje, u teorijsko-praktičkom smislu, povezuje bioetiku s drugom znanosti – biologijom, u smislu da razvoj bioetike zapravo podrazumijeva dovođenje u jedinstvenu funkcionalnu povezanost biologiju (i druge prirodne znanosti), moral (i etiku kao refleksiju o moralu) te različite vidove preživljavanja."

Warren T. Reich (1995) definira bioetiku kao sustavno proučavanje moralnih dimenzija – uključujući moralno gledanje, odluke, ponašanje i odgovorno držanje – znanosti o životu i skrbi za zdravljem, primjenjujući različite etičke metodologije u interdisciplinarnom okružju. U svojoj knjizi Jašić Orhan Jašić (2019) analizirao je bioetičke teme u izdanjima Islamske zajednice te istakao pionirske radove Derviša Buturovića i Derviša Spahića koji su se značajnije bavili ovom temom, tačnije ekoetičkim temama, te Ferida Čičkušića. Kasnije su se akademskim pristupom bioetikom bavili Enes Karić i Dževad Hodžić.

IZVORI

Jašić, Orhan (2019). Bioetički problemi u publikacijama Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini od 1945. do 2012. Zagreb, Pergamena: Znanstveni centar izvrsnosti za integrativnu bioetiku.