Bejtul-mal

Arapski - državna riznica"; državna blagajna u vrijeme Muhameda, a.s., a kasnije u vrijeme mnogih halifa i sultana. Pravni i fiskalni termin koji se koristi u službenim dokumentima.

U okviru Islamske zajednice u BiH, organizirano prikupljanje zekata i sadekatu-l-fitra je počelo 1969. godine osnivanjem Fonda Gazi Husrev-begove medrese.

Pojam Fonda Bejtu-l-mal na našim prostorima prvi put je korišten u članu 12. Ustava Islamske zajednice u SFRJ iz 1990. godine.

Prethodni i sadašnji Ustav IZ u BiH, predvidio je da sredstva od zekata, sadekatu-l-fitra i kurbana čine Fond Bejtu-l-mal.

Sabor IZ u BiH je 2004. godine donio Pravilnik o Fondu Bejtu-l-mal. Ovim pravilnikom definiran je Fond Bejtu-l-mal, ustanovljen je način punjenja i raspodjele sredstava iz njega, način upravljanja fondom i druga važna pitanja za funkcioniranje Fonda. U članu 7. je propisano da Fondom upravlja Rijaset IZ u BiH.

U članu 8. navedenog pravilnika definirano je da se sredstva Fonda koriste za odgoj i obrazovanje u srednjim, višim i visokim obrazovnim institucijama koje djeluju u okviru Islamske zajednice u BiH ili je ona njihov osnivač, za održavanje i unapređenje mektebske nastave, za pomoć povratničkim džematima, kao i druge vidove islamskog rada koji se odvijaju kroz organe i ustanove IZ, a kojima se podiže vjerski kulturni, odgojni i obrazovni nivo muslimana, te za druge namjene koje su od opće koristi za muslimane i Islamsku zajednicu.

Odluku Rijaseta o raspodjeli sredstava iz Fonda mora potvrditi Vijeće muftija, a zatim Sabor IZ u BiH kroz usvajanje integralnog budžeta Rijaseta i njegovih ustanova.

Ovim pravilnikom je predvideno da Rijaset svake godine,prilikom odluke o raspodjeli, utvrdi optimalan iznos sredstava koja će iz ovog Fonda izdvojiti za pomoć povratnicima i socijalno ugroženim osobama.