Kurban u bošnjačkoj kulturi

Sunnet i tradicija

Kurban zauzima značajno mjesto u islamskoj tradiciji Bošnjaka i predstavlja jedan od vjerskih obreda kojima se posvećuje najveća pažnja.

Procentualno, veliki broj Bošnjaka žrtvuje kurban, a među njima su i oni koji nisu najrevnosniji u izvršavanju drugih vjerskih obaveza. U ruralnim sredinama muslimani uglavnom sami kolju kurban, dok u gradskim sredinama uglavnom uplaćuju u medresama i drugim institucijama da se ta obaveza za njih izvrši. Treba napomenuti da percepcija kurbana kod Bošnjaka ima određene specifikume.

Pored nabrojanih funkcija, u bošnjačkoj tradiciji se posebno apostrofira apotropejska, zaštitnička funkcija kurbana. Naprimjer, muslimani s ovih prostora su u bliskoj prošlosti u potkrovljima kuća ili štala postavljali rogove kurbana, uglavnom na strani s koje je najčešće dolazilo nevrijeme, smatrajući da rogovi kurbana štite život i imovinu od nevremena. Akika, kurban koji se kolje povodom rođenja djeteta, sagledavala se i kroz prizmu njene zaštitničke funkcije. U tom svjetlu treba razumijevati i preporuke određenih imama da se za djecu koja su izloženija nedaćama, ratovima i iskušenjima žrtvuju dva kurbana. Ovakva praksa i vjerovanja utemeljeni su na specifičnom razumijevanju određenih ajeta i hadisa, pa se u prilog zaštitničkoj funkciji kurbana navodi i ajet koji govori o tome da je Ibrahim, a.s., žrtvovanjem ovna otkupio svog sina. Na isti način, vjeruje se, i vjernici svojim kurbanima štite sebe i svoje porodice od iskušenja, nedaća i šejtanskog utjecaja.

Pored kurbana koji se kolje za Kurban-bajram, posljednjih desetljeća se širom Bosne i Hercegovine prakticira žrtvovanje kurbana novorođenčetu (akika). Ovaj običaj nije u Bosni i Hercegovini bio prisutan prije rata, a razlog tome je stav hanefijskog mezheba, kojem pripadaju Bošnjaci, da je žrtvovanje akike mubah, djelo koje je ostavljeno vjerniku na volju da ga čini ili ne čini. Međutim, neki savremeni hadiski učenjaci, kako je naznačeno, stava su da je akika, ipak, preporučljivo djelo, slijedeći u tome druge mezhebe. Žrtvovanje kurbana na temeljima kuće, poslovnih objekata, vjerskih, kulturnih i prosvjetnih ustanova i danas je posve uobičajena praksa u Bosni i Hercegovini. Ovaj običaj nije izvorno islamski, već spada u narodnu pobožnost i zasnovan je na vjerovanju da se žrtvovanjem kurbana ukućani i/ili majstori koji će graditi kuću mogu zaštititi od nevolje.

Zavjetni kurban odnosno kurban na murad, kako je na našim prostorima poznat, raširen je u cijeloj Bosni i Hercegovini. Dodajmo i to da se u pojedinim krajevima naše zemlje, a posebno u istočnoj Bosni, stoljećima njeguje tradicija žrtvovanja kurbana za umrle uoči Kurban-bajrama. Premda nije jasno porijeklo ovog običaja, pretpostavlja se da je neko u određenom historijskom trenutku izdao fetvu da se kurban za umrle žrtvuje uoči Kurban-bajrama kako bi siromašni muslimani mogli pripremiti bajramski ručak.

About Us

SVE O ISLAMU NA JEDNOM MJESTU | Interaktivna platforma za odgoj i obrazovanje islam.ba promovira ispravno razumijevanje islama i osigurava vjersko obrazovanje i odgoj muslimana različitih generacija.

Contact Us

Adress: Kovaci 36, 71000 Sarajevo Bosnia-Herzegovina

email: info@islam.ba

Uputstvo

O Platformi