Dobrovoljni post

Nafile

Pored obaveznog ramazanskog posta, postoji i dobrovoljni (nafila) post. Iako nije obavezan (farz), i za dobrovoljni post Allah dž.š. je obećao nagradu, a Poslanik, s.a.v.s., nas podstiče da ga postimo. Nabrojati ćemo nekoliko vrsta dobrovoljnog posta i objasniti osnovne propise vezane za njih. 

1. Post šest dana mjeseca ševvala (mjesec koji slijedi nakon ramazana). Allahov Poslanik, a.s., je o ovom dobrovoljnom postu rekao: “Ko isposti Ramazan, a zatim tome doda šest dana mjeseca ševvala, kao da je cijelu godinu postio.” (Hadis bilježi Muslim) Ovi dani ne moraju se postiti jedan iza drugog. Bitno je da se u mjesecu ševvalu isposti šest dana.

2. Post na dan ‘Arefata, odnosno 9. dan mjeseca zul-hidždžeta, kada su hadžije na brdu ‘Arefat. Lijepo je da onaj ko nije na hadžu posti ovaj dan. Za post ovog dana Allahov Poslanik, a.s., kaže: „ Post dana ‘Arefata iskupljuje grijehe počinjene prethodne godine i grijehe koji se počine neredne godine.“ (Hadis bilježi Muslim)

3. Post 10. muharrema (ašura), s tim da se posti i dan prije njega. Kada je Allahov Poslanik, a.s., upitan za post ovog dana, odgovorio je: „On iskupljuje grijehe počinjene u prošloj godini.” (Hadis bilježi Muslim)

4. Post tri dana svakog hidžretskog mjeseca, a lijepo je da to budu “bijeli dani“ u sredini mjeseca. Ebu Derdau‘, r.a., Allahov Poslanik a.s., je rekao: „Ako postiš tri dana u mjesecu, onda posti trinaesti, četrnaesti i petnaesti dan.“ (Hadis bilježi Tirmizi)

5. Post ponedjeljkom i četvrtkom. Od Aiše, r.a., se prenosi da se Allahov Poslanik, a.s., trudio da posti ponedjeljak i četvrtak u sedmici. (Hadis bilježi Tirmizi)

6. Davudov post, koji podrazumijeva da se dan posti, a dan mrsi. Allahov Poslanik, a.s., kaže za ovaj post: “Allahu najdraži post je Davudov post, a najdraži namaz je Davudov namaz. On bi spavao jednu polovinu noći, jednu trećinu bi probdio klanjajući nafilu namaz, a zatim bi jednu šestinu noći spavao. Mrsio bi dan, pa postio dan.“ (Bilježe  ga brojni autori hadiskih zbirki)

Dobrovoljni post ne treba prekidati, osim ukoliko postoji razlog za to, uz namjeru napaštanja tog dana. Gost ne bi trebao postiti dobrovoljni post, ako time nije zadovoljan njegov domaćin. O tome govori hadis u kojem Allahov Poslanik, a.s., kaže: “Ko dođe kod nekoga neka ne posti dobrovoljni post, osim sa dozvolom domaćina.“ (Hadis bilježi Tirmizi) Također, domaćin ne bi trebao postiti ukoliko gostu smeta da jede sam. Ženi je pokuđeno da posti dobrovoljni post bez odobrenja muža.

Prema propisima hanefijskog mezheba obavezna je nadoknada prekinutog dobrovoljnog posta, kao i prekinutog dobrovoljnog namaza, bez obzira da li se on prekinuo s razlogom ili bez razloga. Prekidanje posta, s obzirom na to da je to dobro djelo, zabranjeno je kur’anskim tekstom: "O vjernici, pokoravajte se Allahu i pokoravajte se Poslaniku, i ne poništavajte djela svoja!“ (Muhammed, 33)  Prema tome, onaj ko je prekinuo dobrovoljni post poništio je započeto dobro djelo i dužan ga je nadoknaditi. (Multekal-ebhur, 1/204)

Hanefijski učenjaci se pozivaju i na predanje koje bilježi Tirmizi od Aiše, r.a., da je rekla: „Ja i Hafsa smo (jednog dana) postile. Izneseno je pred nas jelo koga smo se bile zaželjele i mi smo jele. U tom trenutku dođe Allahov Poslanik, a.s., a Hafsa, koja je u tome bila nalik na svoga oca, obrati mu se prije mene rekavši: „Allahov Poslaniče, mi smo postile, pa je pred nas izneseno jelo koga smo se bile zaželjele i mi smo ga jele.“ On će na to: „Napostite drugi dan umjesto ovoga.“

About Us

SVE O ISLAMU NA JEDNOM MJESTU | Interaktivna platforma za odgoj i obrazovanje islam.ba promovira ispravno razumijevanje islama i osigurava vjersko obrazovanje i odgoj muslimana različitih generacija.

Contact Us

Adress: Kovaci 36, 71000 Sarajevo Bosnia-Herzegovina

email: info@islam.ba

Uputstvo

O Platformi