Nesai

HADIS

Prenosi se od Hammama, on od Katadeta, on od El-Hasana da je Hurejs b. Kabisa rekao: - Došao sam u Medinu jednom prilikom i odmah uputio dovu: Gospodaru moj, podari mi korisnog sagovornika. Sjeo sam kod Ebu Hurejre, r.a., i rekao mu: Zaista sam učinio dovu Allahu, dž.š., da mi podari korisnog sugovornika, pa mi ispričaj neki hadis kojeg si čuo od Allahovog Poslanika, s.a.v.s., kako bi mi Allah dao da se njime okoristim. On reče: - Čuo sam Allahovog Poslanika, s.a.v.s., kako govori: -

Uistinu, prvo čime će rob započeti svoje polaganje računa na Sudnjem danu jesu njegovi namazi. Ako oni budu ispravni, on će biti spašen i uspjet će, a ako oni budu manjkavi, on će propasti i bit će izgubljen. - Rekao je Hemmam: - Ne znam da li je ovo govor Katade ili je tekst iz predaje. - Ako njegovim farzovima bude što nedostajalo, On će reći: Pogledajte da li Moj rob ima dobrovoljnih namaza? – Njima će upotpuniti ono što nedostaje od farzova, a zatim će, na isti način, pristupiti polaganju računa za ostala svoja djela.

ARAPSKI

عن حريث بن قبيصة، قال: "قدمت المدينة."، قال: "قلت: "الّلهُمَّ يَسِّرْ لِى جَلِيسًا صَالِحًا!، فَجَلَسْتُ إلَى أبى هُرَيْرَةَ– رضى الله عنه."، قال: "فَقُلْتُ: "إنِّى دَعَوْتُ اللهَ–عز و جل– أَنْ يُيَسِّرَ لِى جَلِيسًا صَالِحًا، فَحَدِّثْنِى بِحَدِيثٍ سَمِعْتُهُ مِنْ رسولِ اللهِ– صلى الله عليه و سلم–لَعَلَّ اللهَ أنْ يَنْفَعَنِى بِهِ."، قال: "سَمِعْتُ رسولَ اللهِ– صلى الله عليه و سلم– يَقُولُ: ﴿"إنَّ أَوَّلَ مَا يُحَاسَبُ بِهِ العَبْدُ بِصَلاتِهِ، فَإِنْ صَلَحَتْ فَقَدْ أَفْلَحَ وَ أَنْجَحَ، وَ إنْ فَسَدَتْ فَقَدْ خَابَ وَ خَسِرَ."– قال هَمَّامٌ: "لا أَدْرِى هَذَا مِن كَلامِ قَتَادَةَ أَوْ مِنَ الرِّوَايَةِ: "فَإنِ انْتَقَصَ مِنْ فَرِيضَتِهِ شَىْءٌ، قال: "انْظُرُوا هَلْ لِعَبْدِى مِنْ تَطَوُّعٍ!؟"، فَيُكَمِّلُ مَا نَقَصَ مِنَ الفَرِيضَةِ، ثُمَّ يَكُونُ سَائِرَ عَمَلِهِ عَلَى نَحْوَ ذَلِكَ."﴾

KOMENTAR HADISA

U izjavi: Uistinu prvo čime će rob započeti svoje polaganje računa jeste njegov namaz riječi ﺑﺼﻼﺗﻪ- zamjenju riječ koja zahtijeva genitiv ﺍﻟﺠﺎﺭ- u riječ koja stoji u genitivu: ﺍﻟﻤﺠﺮﻮﺭ, a to je riječ: ﺑﻪ , te stoga kao da je rekao: Uistinu, prvo za šta će rob polagati račun jeste njegov namaz. Prva djela za koja će rob polagati račun, kao i u kojem će se zahtijevati preciznost prilikom polaganja računa, jeste njegov namaz. Doslovno značenje je: Pod spoljašnjim djelima misli se na djela koja su ruknovi/stubovi islama, jer je iman prvo za što će rob polagati račun, te će stoga on prvo polagati račun za iman, a to je djelo srca. Ako kod roba bude ispravan iman, kojeg prati potvrda izgovaranjem šehadeta (الشهادة) on će preći, poslije toga, na polaganje računa za ostale ruknove/stubove islama. Tada će započeti polaganje računa za namaz, jer je on stub vjere, tako da onaj ko ga uspostavi uspostavio je stub vjere, a ko ga obori oborio je stub vjere. Namaz se ponavlja u svakom danu života pet puta, svaku noć i dan, za razliku od ostalih ruknova islama. Zekat nije obavezan za veliki dio ljudi, a to su siromašni. Isto tako, post je obavezan samo jedan mjesec u godini i hadž je obaveza koja se mora ispuniti samo jednom u životu, ali se odnosi samo na onoga ko je to u stanju učiniti.

Krajnji cilj hadisa je pojašnjenje Allahove blagodati, time što će On upotpuniti manjkavost farzova dobrovoljnim djelima, govoreći melekima, a On bolje zna od njih: Pogledajte da li Moj rob ima dobrovoljnih namaza! Ako se kod čovjeka nađe dobrovoljnih djela, upotpunit će njima manjkavosti kod njegovih namaza, svejedno da li se ta njihova manjkavost sastoji u manjkavosti načina obavljanja farzova, u nedostaku skrušenosti prilikom obavljanja, u prestizanju imama prilikom klanjanja u džema’atu, u tome da li je obavljen zajednički, u džema’atu ili nije i sl. Nakon toga će biti nastavljeno s polaganjem računa za ostala djela: za zekat, za post i za hadž, na isti način, tj. ako farzovi ovih djela budu upotpunjeni onda su i ta djela upotpunjena, a ako kod njih bude što nedostajalo, upotpunit će se dobrovoljnim djelima. Hadis navodi obavezu čuvanja farzova, kako ne bi došlo do njihova zapuštanja prilikom polaganja računa, kao i što pohvaljuje mnogo dobrovoljnih djela u namazu, zekatu, postu ili hadžu, kako bi ta dobrovoljna djela upotpunila farzove. A Allah najbolje zna!