Tirmizi | 1585
HADIS
Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, u jednom svom govoru je kazao:
Izvršavajte ugovore o savezništvu koje ste sklopili u predislamsko doba (ukoliko oni nisu u suprotnosti sa islamom), jer islam još samo čvršće zahtijeva da se oni poštuju, i ne mijenjajte (te) ugovore u islamu." (Tirmizi, 1585.)
ARAPSKI
عَنْ عَمْرِو بْنِ شُعَيْبٍ، عَنْ أَبِيهِ، عَنْ جَدِّهِ، أَنَّ رَسُولَ اللَّهِ صلى الله عليه وسلم قَالَ فِي خُطْبَتِهِ " أَوْفُوا بِحِلْفِ الْجَاهِلِيَّةِ فَإِنَّهُ لاَ يَزِيدُهُ يَعْنِي الإِسْلاَمَ إِلاَّ شِدَّةً وَلاَ تُحْدِثُوا حِلْفًا فِي الإِسْلاَمِ "
Cilj islama je bio uspostavljanje slobode vjere i pravednosti u društvu. Ovaj hadis pokazuje upravo taj cilj, a ne istrebljenje ljudi koji nisu muslimani i vođenje ratova. Štaviše, hadisom se ukazuje da podržava ugovore i uređenje koje je je zasnovano na pravednosti, a neki ugovori, poput nemogućnosti nasljedstva žena i slično, bili su daleko od bilo kakvog oblika pravednosti. Medinski ustav je primjer kako je praksa Poslanika, a.s. tražila najbolje rješenje za sve grupacije, a ne samo muslimane. Članovi Medinskog ustava su razvrstani u više sadržinskih skupina. Primjera radi, izuzev državne sigurnosti i nacionalne odbrane (član 17, 36 i 47) sve drugo je u rukama autonomnih zajednica, a posebno je značajan član 25 kojim se zajamčuje pravo na slobodu vjere svakom građaninu grada-države što je Medina u to vrijeme bila. Principi istinske demokratičnosti utkani su u član 37 gdje se poštuje pravo naroda (vox populi).