Harem

Ograničeno, zabranjeno, sveto; sveto mjesto; dvorište džamije; 'harem' nekad dio kuće rezerviran samo za žene, dok 'selamllk' određeni prostor za muškarce i prijem. (Morina, 2010:57)

Dvorište džamije Drugo ime za Kabu i njenu neposrednu blizinu Ime dijela kuće ili dvorca u kojem su u povijesti boravile žene muslimanskog vladara.

Iscrpan rad o pojmu harem napisao je dr. Senad Ćeman. Harem pl. ahrām je arapska izvedenica u značenju zabranjen, nedopušten; svet, nepovrediv / svetinja; sveto područje; svetište, hram; žena, supruga; žene, harem; Mekka i Medina"; općenito, ono što je zaštićeno; ograđeno dvorište džamije ili hrama; musl. groblje, mezarje. U kulturi muslimana haremluk (haremlık) je antonim selamluku (selamlık), dijelu kuće koji je namijenjen za primanje gostiju, odnosno muškaraca koji nisu dio porodice. U osmanskoj državi riječ harem označava sveto mjesto na koje nije dozvoljen pristup svakome. Zgrada Harema u Topkapi saraju (Topkapı saray) bila je određena za stanovanje sultana.

Riječ harem spominje se u dva primarna izvora islama: Kuranu i Sunnetu. U Božijoj knjizi – Kuranu spominje se dva puta (Al-Qasas, 13. i Al-Ankabut 14)

U Poslanikovoj tradiciji – Sunnetu riječ harem spominje se mnogo puta: Allah je Mekku učinio časnom (harrama). Nikome prije mene niti poslije mene nije dopušteno da je povrijedi osim meni jedan sahat u samo jednom danu. Njeno zeleno rastinje se ne kosi i ne suši, njeno drveće se ne trga, njena divljač se ne lovi, i stvar zagubljena u njoj ne uzima se, osim ako se želi razglasiti da je pronađena." Osim izhira (iđirota) za naše kovače i naše grobove, Allahov Poslaniče", rekao je Abbas. Osim izhira", kazao je on. Od Halida je preneseno da je Poslanik, a. s., upitao: "Znaš li ti (Halide) šta znači da se lov Harema ne rastjeruje? To znači da ga čovjek ne pomakne iz hlada na stranu da bi on odsjeo na njegovo mjesto.

IZVORI

Ćeman, S. (2020). Harem kao sveti prostor u muslimanskoj pravnoj misli u: Islamska pravna kultura u tranziciji. Sarajevo: Centar za napredne studije; 

Institucije islamske civilizacije: izabrani članci iz Turkiye Diyanet Vakfi Islam Ansiklopedisi (2017). Sarajevo: Centar za napredne studije