Hajz

Riječ hajd je arapska i označava proces, mjesečni menstrualni ciklus kod klinički zdravih žena koji se postiže pubertetskoj dobi, od 11-13 godina. Ova funkcija završava sa menopauzom, oko 45-50 godina starosti. Ovi rokovi mogu varirati u zavisnosti od bioloških stanja, psihičkih okolnosti itd. Po hanefijskom mezhebu, trajanje menstruacije traje oko 3-7 (pa i 10) dana... u ovom periodu žene su oslobođene od namaza i posta (koji nadoknaduju), od kontakta sa Kur'anom, ulaska u džamiji, intimni odnosi itd.

Žena se može nalaziti u specifičnim situacijama koje iziskuju određene propise. Te situacije su: hajz, nifas i istihaza. Hajz je redovna mjesečna pojava kod svake fizički zdrave žene. Svaka spolno zrela žena u periodu od njenog biološkog punoljetstva pa do trenutka prestanka njene plodnosti, prolazi kroz period u kojem se odvija redovno očišćenje materice i ono traje najmanje tri i najviše deset dana, po šerijatskoj definiciji. Ovaj vremenski raspon se još naziva period menzesa ili menstruacije. To stanje u kome se žena nalazi, dok traje, nije podobno za obavljanje određenih ibadeta; počevši od namaza, posta, učenja Kurana ili obavljanja hadžskih obreda. Ona također u tom stanju ne može imati spolni odnos.

Namaze koje je izostavila u tom periodu ona neće biti dužna nikada nadoknaditi jer se to smatra preopterećenjem za nju, a ona sama nije uzrok neobavljanja tih namaza u njihovom vaktu. Sve dane posta koje u tom periodu nije mogla postiti nadoknadit će kada joj prilike budu najpogodnije.

IZVORI

Ibrahimi, N. (2017). Fjalor enciklopedik islam (str. 298). Skoplje: Logos-A

Sušić, Mustafa. (2005). Fikhu-l-ibadat. Sarajevo: El-Kalem; 

Serdarević, M. (1966). Fikhu-l-ibadat. Sarajevo: Vrhovo Starješinstvo u SFRJ; 

El-Halebi, Ibrahim (2002). Multeqaʼl-ebhur. Sarajevo: Fakultet islamskih nauka; 

Tuhmaz, A. (2002). Hanefijski fikh. Sarajevo: Grabus; 

Eš-Šurunbulali, H. (2016). Nuru-l-idah – hanefijski fikh. Tešanj: Planjax.