Fidja

Fidja jezički znači iskup, otkup. Terminološki, fidja je vrsta materijalnog ibadeta koji se primjenjuje kada osoba koja nije postila ramazanski post iz opravdanog razloga, nije u mogućnosti da propuštene dane naposti. Tu spadaju teško bolesne osobe, koje imaju stalnu i hroničnu bolest, koje su izgubile nadu u ozdravljenje ili stare osobe koje su iznemogle i slabe.

Također, ukoliko je žena propustila više ramazana zbog uzastopnog rađanja i dojenja, pa nije u mogućnosti da sve ramazane naposti, treba napostiti koliko može, a za ostale dane izdvojiti fidju, jer Allah nikoga ne opterećuje preko njegovih mogućnosti. Fidja ne može biti zamjena za napaštanje ukoliko je osoba u mogućnosti da naposti propuštene dane.

Osobe koje ne mogu da naposte propuštene dane trebaju na ime fidje nahraniti siromaha prosječnom jednodnevnom ishranom za svaki dan propuštenog posta. Fidja se može dati u namirnicama ili u novcu (protuvrijednost). Visina jednodnevne ishrane određuje se na osnovu standarda mjesta u kojem se živi. Iznos fidje jednak je iznosu zekatul-fitra, a prema odluci Rijaseta IZ u BiH trenutno iznosi 8, 10 i 20 KM zavisno od materijalnog stanja osobe koja izdvaja fidju. Dijete je dužno izdvojiti fidju za umrlog roditelja ukoliko je on ostavio oporuku da se izdvoji iz njegovog imetka. Ukoliko nije ostavio oporuku, dijete nije dužno izdvojiti fidju za njega jer je to ibadet i ne izvršava se osim sa njegovom naredbom.