Evailu-s-suver
Počeci kur'anskih sura. Postoji deset načina na koje otpočinju kur'anske sure. Prema tome, možemo govoriti o deset grupa kur'anskih ajeta.
Prva, sure koje počinju zahvalom Uzvišenom Allahu. Druga, sure koje počinju harfovima/slovima koji se izgovaraju u cjelini. Treća, sure koje otpočinju dozivanjem ili pozivom. Komentatori Kur'ana upoznaju nas da kada Uzvišeni kroz Kur'an poziva ciljnu grupu (O vjernici, o ljudi), On im želi ukazati na bitnost onoga što slijedi nakon poziva, tj. dobro čujte šta vam se želi reći kako bi znali važnost toga. Četvrta, sure koje počinju obavijesnim rečenicama, tj. odmah na svome početku obavještavaju o nekom događaju ili sl. Peta, sure koje počinju zakletvom. Komentatori Kur'ana kazuju da kada se Bog nečim kune u Kur'an, to ukazuje na važnost toga čime se kune. Šesta, sure koje otpočinju uvjetom, tj. kada se desi to i to, ili ako se desi to i to. Sedma, sure koje počinju imperativom, tj Bog dragi odmah na početku određenih sura nešto naređuje.
Osma, sure koje počinju pitanjem. Uzvišeni na početku sura postavlja pitanje želeći ukazati i posebno istaknuti to o čemu pita, da bi kroz nastavak sure obrazložio to pitanje. Na početku samom nas želi zainteresovati da bi kroz dalje učenje sure obrazložio odgovor na pitanje psotavljeno na početku sure. Deveta, sure koje počinju prijetnjom. Na kraju, deseta grupa, sura koja počoinje objašnjenjem nekog uzroka. Jedina sura koja pripada ovoj desetoj grupi jeste sura Kurejš. Počeci sura su nam bitni jer se na početku njavljuje sadržaj onog što će uslijediti na koncizan način.
IZVORI
Adilović, A. (2003). Velikani tefsirskih znanosti. Travnik;
Halilović, S. (2015). Osnovi tefsira. Sarajevo: Dobra knjiga;
Karić, E. (1995). Uvod u tefsirske znanosti. Sarajevo: Bosanska knjiga;
Handžić, M. (1972). Uvod u tefsirsku i hadisku nauku. Sarajevo: Gazi Husrev-begova medresa;
Tufo, M. (2004). Temelji tefsirske i hadiske nauke. Sarajevo: Fakultet islamskih nauka.