Jezičko značenje riječi zekat je čišćenje, razvoj, berićet, rast, dok terminološki znači  imovinski ibadet koji se sastoji od izdvajanja precizno definiranog dijela određenih vrsta imovine u poseban fond Bejtul-mal iz kojeg se prikupljena sredstva raspodjeljuju Kur’anom definiranim korisnicima, prema prioritetima koje određuje “ulu-l-emr“/legitimna islamska vlast“.

Na obavezu organiziranog prikupljanja zekata ukazuju kur'anski ajeti, sunnet Allahovog Poslanika i praksa hulefai-rašidina.

Prikupljanje zekata je obaveza ulu-l-emra, vrhovne islamske vlasti ili u našem slučaju najvišeg rukovodstva zajednice muslimana to jeste Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini.

Zekat je jedan od pet temeljnih obaveza islama, a njegova obaveza ustanovljena je Kur'anom, Sunnetom i konsenzusom učenjaka. Njegovo davanje uvećava i čisti imetak, ali i čisti dušu onome ko ga daje. Iako je naređen jos u Meki, u formi čina za koji slijedi nagrada kod Gospodara, kao i sticanja osjećaja međusobne solidarnosti, zekat kao stroga vjerska obaveza naređen je druge godine po Hidžri, u Medini riječima Uzvišenog Allaha dž.š.: „Uzmi od dobara njihovih zekat, da ih njime očistiš i blagoslovljenim ih učiniš, i pomoli se za njih, molitva tvoja će ih zaista smiriti. – A Allah sve čuje i sve zna.“ (At-Tawba 103.)

Zekatska obaveza pada na osobe koje ispunjavaju sljedeće uvjete:

1. da je musliman;
2. da je punoljetan;
3. da je umno zdrav;
4.  da je zakonski vlasnik imovine koja podliježe zekatu;
5. da je imovina pod njegovom kontrolom bila najmanje godinu dana;
6.  da u njegovoj imovini postoji zekatski nisab.

Nisab - uvjet za zekat
keyboard_arrow_down
Razlika između zekata i sadake
keyboard_arrow_down

Poslanik a.s. također veli: „Zaista se pravo na život i imovinu zasniva na izvršenju obaveza, a obaveza koja se nalazi u imovini je zekat.“ (Hadis bilježi Buhari) Također podstiče: „Davanje zekata neće nikada umanjiti imetak.“ (Hadis bilježi Taberani) Zanijekati obaveznost zekata izvodi iz vjere, a njegovo neizvršavanje, kada se za to steknu uslovi, rezultira gubljenjem berićeta u imetku, Allahovom srdžbom i kaznom na budućem svijetu.