Mudtarib
El-mudtarib je onaj hadis koji je prenesen (od istog ravije ili više njih) u različitim oblicima i značenjima, gdje su sve predaje podjednako pouzdane, tako da nije moguće dati prednost jednim nad drugim, niti je apsulutno moguće među njima naći kompromisan smisao.
Postoje dvije vrste mudtarib hadisa: Mudtarib hadisi kod kojih je idtirab (zamršenost) u senedu i mudtarib hadisi kod kojih je idtirab u metnu. Primjer mudtarib hadisa kod kojeg je idtirab u senedu: Tirmizija bilježi od Ebu Bekra da je on rekao Allahovu poslaniku, Allah ga blagoslovio i spasio: Allahov poslaniče! Primjećujem da si pošao sijediti? Da, reče on. Osijedila me je sura Hud i njoj slične sure (iz Kurana)." Darekutnija veli:"Ovaj hadisje mudtarib. Prenesen je isključivo preko Ebu Ishaka, i to na desetak različitih načina. Neki su ga prenijeli kao mursel. Neki su ga prenijeli sa potpunim senedom. Neki su ovo prenijeli kao riječi Ebu Bekra, neki kao riječi Sada, neki opet kao riječi Aiše i sl. A svi načini su u pogledu pouzdanosti na istom rangu i nije moguće dati prednost nekom od njih nad ostalima, niti je moguće iznaći kompromis među njima.
IZVORI
Karalić, M. (2010). Hadis i hadiske znanosti. Novi Pazar: El-Kelimeh;
Nakičević, O. (1996). Uvod u hadiske znanosti. Sarajevo: Fakultet islamskih nauka;
Hrvačić, Dž. (2009). Hadis. Sarajevo: El-Kalem;
Handžić, M. (1972). Uvod u tefsirsku i hadisku nauku. Sarajevo: Gazi Husrev-begova medresa u Sarajevu;
Smajić, A. (2006). Terminologija hadisa. Sarajevo: Fakultet islamskih nauka;
Šahrazūrī (al-), Ibn aṣ-Ṣalāḥ (2002). Muqaddima, stručna obrada: ‘Abdullaṭīf al-Hamīm & Māhir Yāsīn al-Faḥl. Bejrut: Dār al-kutub al-‘ilmiyya;
Gawrī (al-), ʻA.(2007). Mawsūʻa ʻulūm al-ḥadīt wa funūnihī. tri toma. Damask – Bejrut: Dāru Ibn Katīr.