U islamskom pravu vitr je poseban noćni namaz koji se klanja uz jacija-namaz ili samostalno u toku noći. Poslanik Muhammed, a.s. ga nije izostavljao i u hanefijskom mezhebu on je vadžib – obaveza, ali ne u strogoj formi kao farz.

Uvjet za namaz je da se donese odluka, nijjet, u srcu, ali se radi koncentracije vitr može zanijeti i riječima.

Nijjet za vitr
keyboard_arrow_down

Na stajanju prvog rekata vitr-namaza uči se: Subhaneke, Euza, Bismilla, Fatiha i jedna sura.

Na stajanju drugog rekata vitr-namaza uči se: Bismilla, Fatiha i jedna sura, a na prvom sjedenju Ettehijjatu, nakon kojeg se ustaje na treći rekat.

Na stajanju trećeg rekata vitr-namaza uči se: Bismilla, Fatiha, jedna sura, a potom se ruke podignu naspram ušiju, kao i kod početnog tekbira, uz izgovor tekbira - Allahu Ekber.

Nakon toga se ponovno ruke vežu i uči se Kunut-dova.

Kunut-dova
keyboard_arrow_down

Nakon proučene Kunut-dove ide se na ruku' (pregibanje) i sedždu, a zatim se na sjedenju prouče: Ettehijjatu, salavati i dova, te preda selam. Ako se vitr-namaz klanja zajedno s jacijskim namazom onda se uči jedan zikr za ova dva namaza, a nakon otklanjanog vitr-namaza.  Ako se želi, zikr se može obaviti i kada se vitr-namaz klanja samostalno. 

U toku ramazana, vitr-namaz se može klanjati uz jacija-namaz u džematu, odnosno nakon teravih-namaza. Tada imam uči: na prva dva rekata sve ono što uči na bilo koja dva prva rekata kod bilo kojeg farz-namaza. Nakon sjedenja, gdje se prouči Ettehijjatu, ustaje se na treći rekat i tada imam prouči Fatihu i suru naglas, a potom podigne ruke naspram ušiju, kao što čini kod početnog tekbira, potom veže ponovo ruke i u sebi uči Kunut-dovu, koju i klanjači također uče u sebi.