Bajrami

Obilježavanje

Način obavljanja bajram-namaza, hutbe te određeni bajramski adeti objašnjenji su u segmentu Bajram. Ovdje je predstavljen Bajram kao muslimanski blagdan.

Muslimani širom svijeta, pa tako i u Bosni, imaju dva najveća blagdana: Ramazanski i Kurbanski (Hadžijski) bajram koje obilježavaju shodno islamskim običajima, ali i svojoj kulturi.

Bajrami su postali neodvojivi dio identiteta muslimana ovih prostora a načini njihovog obilježavanja rezultirali su fascinantnu i raskošnu lepezu običaja koji su se čuvali kroz vrijeme. Bajramski topovi, telali, bubnjari, bajramske slastice, paklame, bajramska odijela i fesovi, darivanje djece, ljubljenje starijih u ruku, okićeni kurbani, ukrašene tacne sa kurbanskim mesom, bajramske sofre, zijareti mezarja...

Dok Ramazanski bajram predstavlja trijumf ljudske duše nakon mjeseca posta i metaforički međaš početka posljednjeg Božijeg obraćanja ljudima, dotle je Kurban-bajram blagdan žrtve koja vjernika približava Uzvišenom Stvoritelju, ali i drugom čovjeku i on je onaj drugi međaš koji nas uvijek i iznova podsjeća na kraj božanskog obraćanja čovjeku i univerzalne poruke Oprosnog Hadždža, ali i na vječitu istinu da je Bog uvijek blizu, da odgovara na pozive onoga koji pomoć traži.

Lijepi predbajramski adeti

Nekoliko dana pred Bajram Bošnjaci temeljito čiste i uređuju svoje kuće, stanove, avlije i ulice. Čista i mirisna odijela, kuće i sokaci simboli su bajramskog blagdana u Bosni i Hercegovini. Uoči Bajrama u okolini Jajca i u Bosanskoj krajini, a i u drugim krajevima prvi dan Bajrama, Bošnjaci obilaze se i uređuju mezari, uče se Jasini i dove za umrle. Naravno, u situaciji kada nisu u mogućnosti otići na mezare svojih najmilijih oni dove, a svojevrsne bajramluke za umrle, vjernici mogu učiti i iz svojih kuća. Bajram tako prelazi granicu života i smrti i postaje univerzalni blagdan čiji se bereket ne prosipa samo na žive Bošnjake, već u svojoj punini obuhvata i njihove dobre prethodnike. Allahov Poslanik, a.s., je podsticao vjernike da posjećuju mezaristane i razmišljaju o smrti. Hazreti Fatima, r.a., je često obilazila mezar hazreti Hamze i ostalih šehida iz Bitke na Uhudu. U skladu s tim i Bošnjaci nakon agresije na Bosnu i Hercegovinu drugog dana Ramazanskog bajrama posjećuju šehidska mezarja i uče dove za njih. Na bajramsko jutro običaj je da svi članovi porodice rano ustanu i pripremaju se za odlazak u džamiju. Slijedeći Poslanikovu, a.s., tradiciju prije odlaska na bajram-namaz nešto se pojede, a Božiji Poslanik, a.s., je imao običaj pojesti neparan broj hurmi. Kod Bošnjaka je običaj da se prije odlaska na bajram-namaz uz kolače popije kahva. Noć uoči Bajrama ili na bajramsko jutro običaj je okupati se, namirisati i obući najljepše i najsvečanije odijelo. Ženski članovi porodice pomažu muškarcima da se što ljepše i svečanije odjenu za bajram-namaz. Shodno učenju hanefi jskog mezheba i islamskoj tradiciji Bošnjaka u Bosni i Hercegovini samo muškarci odlaze na bajram-namaz koji se ranije obavljao na musali, mjestu predviđenom za obavljanje namaza na otvorenom. Iz praktičnih razloga danas se bajram-namaz obavlja u džamijama. Prema Poslanikovoj, a.s., tradiciji na bajram-namaz se odlazi jednim, a vraća drugim putem kako bi što više meleka koji također dokaze na bajram-namaz blagosiljalo vjernike.

Bajramski dan

Prvi dan Bajrama djeca posjećuju roditelje. Zavisno od mjesta do mjesta djeca roditelje ljube u ruku ili u lice. Prilikom čestitanja Bajrama zaziva se Božiji bereket i blagoslov riječima: „Bajram šerif mubarek olsun.” U novije vrijeme mogu se čuti da prilikom čestitanja Bajrama vjernici jedan drugom uče dovu: „Tekabbelellahu minna ve minke”, što znači: Neka Allaha primi naša i tvoja dobra djela (koja smo učinili u ramazanu)!” Nezaobilazan dio bajramskog slavlja su bajramluci, prigodni pokloni za roditelje, rodbinu i djecu. Ženski članovi porodice nekada su se darivali katom, ili nekim drugim odjevnim predmetom, dok se muškarcima darivalo ono što im je milo. Maloljetna djeca se uglavnom daruju slatikišima i novcem uz obavezno pitanje o tome da li je dijete postilo i koliko dana.

About Us

SVE O ISLAMU NA JEDNOM MJESTU | Interaktivna platforma za odgoj i obrazovanje islam.ba promovira ispravno razumijevanje islama i osigurava vjersko obrazovanje i odgoj muslimana različitih generacija.

Contact Us

Adress: Kovaci 36, 71000 Sarajevo Bosnia-Herzegovina

email: info@islam.ba

Uputstvo

O Platformi