Riječ-dvije uz Dan džamija

Ima li većeg nasilnika od onoga koji brani da se u Allahovim hramovima ime Njegovo spominje i koji radi na tome da se oni poruše?  Takvi bi trebalo da u njih samo sa strahom ulaze.   Na ovom svijetu doživjet će sramotu, a na onom svijetu patnju veliku!“ (Kur'an, El-Bekara, 114)

U navedenom ajeti-kerimu istaknute su dvije upozoravajuće pojave koje označavaju nasilje: - prva jeste ideološka borba usmjerena protiv slobode savjesti i govora izražena u zabrani ibadeta, učenja, poučavanja, tumačenja i kazivanja o Allahu i o onome o čemu nas Allah uči; i - druga je, da sakralni prostor: hram, džamija, mesdžid, u kojem se Allahu sedžda čini i Njemu služi, i koji privlači vjernike i okuplja ih, nastoji se poruši i uništiti.                                                                                                                                                           

Jedna anticivilizacijska pojava koja nas prati i koja je stara više od dvaipol stoljeća, a koja je posebno moćno odredila cijelo dvadeseto stoljeće jeste ubijanje, progon, i masovno raseljavanje muslimana sa područja Zapadnog Balkana i zatiranje svih tragova njihovog postojanja. Tako su se, iz desetljeća u desetljeće, konstantno sužavali i broj i životni prostor muslimana; a na tim prostorima nastanjivalo se domaće i nseljavano kršćansko stanovništvo. Na ovim 'osvojenim' teritorijima, planski i sustavno, vršilo se rušenje naselja i džamija i tako su nestajala materijalna i kulturna dobra muslimana, a naselja i gradovi dobijali su potom posve drugačiji izgled.  Posebno se ovo iskazalo u posljednjem desetljeću dvadesetog stoljeća na području Bosne i Hercegovine i Kosova sa ciljem da se u treći milenijum uđe, i da on otpočne teći bez prisustva muslimana na Balkanu. Tako je u Bosni i Hercegovini, tokom agresije, u periodu od 1992. do 1996. godine, potpuno srušeno ili posve oštećeno 80 procenata džamija, ili u brojčanom izrazu njih 1.444 od ukupno postojećeg njihovog broja pred agresiju; dok je na Kosovu godine 1999. srušeno i teško oštećeno 255 od ukupno 607 džamija koliko ih je do tada bilo.

Tako je 7. maj - Dan džamija za nas jedno tužno i bolno podsjećanje, i istovremeno prilika da se osvrnemo na stravičan krvavi i rušlački period, i na do danas pređeni put; te da potom, poučeni iskustvom, pronađemo način kako očuvati i same sebe i naše džamije.                                                                                                                    

Pojava skrnavljenja i rušenja džamija nije samo prost barbarski čin iskazane mržnje i nasilja divljeg neprijatelja iz našeg komšiluka, to je pojava mnogo dubljeg značenja. Ti, progoni popraćeni ubijanjem, i to zatiranje tragova prisustva nas muslimana - jedne etničke i religijske grupe sa osebujnim kulturnim izrazom - treba da pokažu budućim generacijama svojih naraštaja da su samo oni vlasnici prostora i jedini vrijedni postojanja na tom tlu, a da su muslimani tuđ doseljeni elemenat, i pogotovo da nisu obitavali u dugim stoljetnim trajanjima sa svim svojim ogromnim bogatstvom kulturnog i civilizacijskog doprinosa.                  Kada je riječ o ovim krvavim, rušilačkim i divljačkim pohodima , najtragičnije je to da je riječ o brutalnom padu i izigravanju uzvišenosti vlastite religije pretvarajući zločine protiv muslimana i rušenja ne u težak grijeh nego u 'sveti čin vjere'?! To je bilo moguće na način da je religija svojim autoritetom dala legitimitet povlaštenoj naciji, a vladajuća nacija religiju učinila državnom religijom upregnutom u instrument vlasti države i političke borbe za prevlast i moć.  Nama je stoga, posve jasno kojoj vrsti ideološkog opredijeljenja i koje političe usmjerenosti su oni pojedinci i one grupe kojima džamija itekako smeta; i zašto se, svim sredstvima i oblicima uticaja i moći, trude i nastoje da džamija čami prazna, da joj se ne dolazi, da ne djeluje, i da se tako pusta i prazna poruši i ukloni kao da nikada ni postojala nije, a jednako sa njom i muslimani posve nemoćni da se tome odupru.

Džamija je, prepoznatljiv znak životnog prostora muslimana grada ili sela. Jedan dominantan objekat posebnog arhitektonskog izgleda i značenja jasno uočljiv u vizuri panorame mjesta. To je tvrđava u kojoj se: oblikuje, čuva i afirmira islamski identit. Prvenstveno u džamiji se čovjek, individualno i kolektivno, obraća Allahu iskazujući obredom Gospodaru svome svoju vjeru i posvećenost. Čovjek se u džamiju sklanja izvan buke mašine i vreve ulice, u onaj čudesni mir i spokoj da u predanosti i moleći se doživi osjećaj prisnosti: Ja i moj Gospodar, i zajedno: Mi i naš Gospodar. Prostor unutrašnjosti džamije posve je jednostavan, i ništa ne remeti čovjekov mir kako bi se svim svojim bićem unio predan molitvi. To je prostor bez relikvija, svetih  predmeta i činova, bez slika i kipova, bez zvuka muzike. 

Džamija poučava vjeri jer u njoj se stiču, ali i proširuju i produbljuju znanja vjere, izmjenjuju misli i iskustva života u vjeri i vjere u životu. To je i prostor u kojem se uči islamskom ponašanju i su-odnosu kako među braćom i sestrama u vjeri, tako i šire izvan skupine vjernika i vjernica, u mješovitom društvenom prostoru izvan džamije djelujući u smjeru širenja mira, poštovanja, tolerancije i međuljudske sloge. Džamija djeluje kao prostor gradnje veza počinjući od nepoznatih koji se u džamiji i kroz džamiju tek susreću, prepoznaju, upoznaju i zbližuju, i u tome rastu do krajnje tačke čvrste povezanosti pretvorene u islamsko bratstvo i sestrinstvo koje nadrasta i nadilazi krvno-srodničke, teritorijalne, i ekonomsko-interesne veze i povezanosti.  Džamija ne samo da ističe prisustvo vjernika, nego ona određuje i osmišljava njihovo trajanje i njihovu budućnost. Zato, u svakom vremenu i u svakom životnom prostoru, svaku novu generaciju muslimana mora se učiti, mora joj se objasniti i protumačiti uzvišenost svrhe postojanja džamije i njenog značenja u individualnom, kolektivnom, ali i društvenom kontekstu. Najprije samima sebi, a potom i drugima, dati do znanja da nasušno trebamo, želimo i hoćemo da džamija jeste, da bude, da traje, da opstaje, ne toliko kao zgrada koliko kao institucija koja nas označava i određuje u duhovnom i moralno-etičkom, a također i u povijesnom, i kulturno-civilizacijskom smislu. Neprekidno pokazivati i potvrđivati da džamija unutar sebe odgaja zdrave jedinke i gradi zajednicu koja je ne samo na korist po muslimane, nego je korisna i po druge grupe i zajednice, kao i društvenu sredinu u kojoj obitava i djeluje.                                            

Stoga, da bi sačuvali džamiju, bilo da je to u Domovini ili izvan nje na Zapadu, i jednako tako kako bi sačuvali i same sebe, u ovom smislu potrebno je paralelno činiti troje:

Prvo, mi moramo biti posve opredijeljeni za džamiju, a to je da ona ne stoji ostavljena sama i pusta, bez našeg živog prisustva. Naša nepokolebljiva i stalna opredijeljenost za džamiju znači ne samo podići je u njenom fizičkom obliku i ljepoti, dopadljivu, jasno uočljivu, i održavati čistom njenu unutrašnjost i vanjštinu. Ta opredjeljenost za džamiju jeste učiniti je živom usljed našeg prisustva, mjestom i prostorom unutar kojeg i oko kojeg vrvi od života. Učiniti je privlačnim mjestom bogatu sadržajima prilagođenim svim polnim i starosnim grupama od djeteta do ostarjelih. Ali, u prvom redu džamiju posjećivati namaza radi, kada mi u poklonu Allahu sedždom priznajemo i pokazujemo svoju predanost Allahu. Kroz stalni ibadet služenjem Allahu postižemo da nam vjera oplemenjuje i čisti srca i duše,  čini nas takvima da radimo i djelujemo sa posve plemenitim ciljem usmjereni ka čovjeku i dobrom djelu. Stoga, neka su vrata džamije širom otvorena, i neka se čuje i posve jasno vidi i zna da je džamija časno mjesto iz kojeg zrače: vjera, istina, pravda, dobrota i plemenitost.                                                                                                                                                     

Drugo, u našem angažmanu izvan džamije, u cilju predstavljanja i afirmacije naša prepoznatljivost neka bude u znaku: otvorenosti i srdačnosti,  znanja, stručnosti i radinosti, poštenja, istine, pravednosti , dobrote i  humanosti, po kojim temeljnim svojstvima će nas u društvu znati i cijeniti. Dakle, primjerom posve jasno, otvoreno i stalno pružati pozitivnu predstavu sebe samih.  Pokazati da oni koji u džamiju ulaze, koji u njoj uče i formiraju svoje identitete, jesu najbolji pojedinci i najbolja zajednica koja se integriše u društveni kolorit društva i države.

Treće, svojim aktivnim učešćem podupirati modernu demokratsku državu koja svakoj ljudskoj individui garantuje i štiti jednaka prava na: religiju, rasu, spol, naciju, kulturu. Afirmiranjem njenih vrijednosti i aktivnim sudjelovanjem u njenom radu od mjesne zajednice i općine do samoga državnog i političkog vrha osviješten musliman bori se protiv služenja države povlaštenoj religiji i naciji, povlaštenoj ideologiji, ili grupi moćnika koji bi da vladaju nad državom.  Zato, svojim učešćem doprinosimo afirmaciji principa na kojima počiva i EU a ti su:  princip jednakosti pojedinca, sloboda ljudske savjesti, i jednakost religija;  princip odvojenosti države i politike od religije; i princip korisne saradnje između religije i države bez zadiranja u ingerencije jedni drugima.

Načinom aktivnog sudjelovanja mi ćemo postepeno razbijati slike nastale u mraku Srednjeg vijeka, ideološka zavođenja, fabrikovane laži massmedija, i kvazi-naučne zablude o džamiji i muslimanima još uvijek živo prisutne na društvenoj sceni kako u Domovini, tako i na Zapadu.   

Ishak ef. Alešević 

Hutba održana 03. maja, 2024., Mesdžid Dreiländereeck Lörrach          

Keywords & Tags

Islam, sunnet, hadis, iman, islamska predavanja, islamska civilizacija, islamska kultura, propisi, rukja, ehlu sunnet, salavat, idžtihad, predavanja, Allah, Poslanik, poslanik Muhammed, predaja, enciklopedija hadisa, Buharija, Muslim, Ebu Davud, Ibn Madže, Tirmizi, Darekutni, Nesai, Taberani, Malik, Bezzar, Darimi, Nevevi, Kenan Musić, Šefik Kurdić, Bejheki, muharrem, rebiul evel, rođenje poslanika, hazreti, sahih, hasen, daif, lanac prenosilaca, Ebu Hurejre, kurtubi, hanefijski, mezheb, šafijski, malik, hanbel, mehr, nafaka, farz kifaje, fatima, fetva, fikh, hafiz, halifa, Ebu bekr, Alija, Omer, Ibn Hadžer, hatib, hidžab, hilafet, hudejbija, uhud, hendek, ibadet, ibadije, iblis, ibn Tejmijje, akaid, akida, ahlak, moral, povijest islama, sira, kiraet, tedžvid, dove, mevlud, sedmina, tabut, haram, halal, menhedž, sufije, selefizam, hajz, nifas, istihaza, žena islam, hurije, bedr, bejat, kaba, bejtul mal, abasije, emevije, adl, arefat, mikat, ihram, umra, asgab, džebrail, mikail, munkir, nekir, israfil, sudnji dan, predznaci, daija, vaz, dawa, derviš, mekasid, matudiri, ešarije, medina, mekka, mekasid, mešhur, nesh, metn, ravija, rivajet, mihrab, muhadis, muhkem, murted, mustahredž, mutezile, tabiin, tahavija, taberi, taklid, džihad, talak, razvod, belag, teologija, tesavvuf, tespih, tevhid, kijas, masleha, Ibrahim, Isa, Musa, Tevrat, Indžil, džini, šejtan, iddet,idžaz, temettu, ilham, ilm, kelam, šiije, ismailije, sunije, ehlu, istigfar, tevba, itikaf, kefaret, objava, jasin, ašura, hadisi kudsijj, gajb, kafir, sijase, zamahšeri, adabi, mubarek, islamizam, hatma, Kur'an, tefsir prevod, sura, ajet, harf, tefsir, prevod Kur'ana, Besim Korkut, Ibn Kesir, komentar Kur'ana, tumačenje Kur'ana, Enes Karić, Endelusi, Ibn Džuzejj, vrte tefsira, racionalni tefsir, tradicionalni tefsir, sufijski tefsir, amme džuz, transkripcija, ilmihal, abdest, tejemum, gusul, džunub, namaz, farz, sastavni dijelovi namaza, uvjeti za namaz, sahibi uzur, džemat, mujezin, ezan, ikamet, teravija, teravih, noćni namaz, sabah, podne, ikindija, akšam, jacija, rekat, sedžda, selam, početni tekbir, bajram, kurban bajram, ramazan, napaštanje, fidja, post, iftar, sehur, imsak, sadekatu fitr, vitre, zekat, nijjet, nafile, hutba, hadž, kurban, akika, dženaza, imanski šarti, šehadet, muslimani, kunut dova, zikr, zuhd, nefs, nikah, islamske nauke, Gazali, rječnik, pojmovnik, naklanjavanje, sehvi sedžda, feraiz, nasljedno pravo, sekte, grijeh, grijesi, sadaka, bereket, šerijat, šerijatsko, mubah, mustehab, mukabela, lejletul bedr, lejletul kadr, hidžr, miradž, Allahova imena, Allahova svojstva, ahiret, azab, kabur, mizan, hifz, mesela, Ibn Abbas, vakuf, kader, mushaf, Ebu Hanife, Rumi, iskušenje, Bog, Božije, dunjaluk, skraćivanje namaza, spajanje namaza, kijam, prvi uvjet, kibla, vaktija, din, džennet, džehenem, sifat, Rahman, vadžib, edeb, hadiske predaje, oprost grijeha, Preporod, Glasnik, Novi muallim, vazovi, Sulejman Bugari, Kenan Musić, Ammar bašić, Izet Čamdžić, islamski video, audio predavanja, mekam, tevhid, hikaje, šerijatski brak, šerijatsko vjenčanje

Contact Us

Adress: Kovaci 36, 71000 Sarajevo Bosnia-Herzegovina

email: info@islam.ba

Uputstvo

O Platformi