Refik je sa suprugom došao na dženazu poslije koje je sestri Aiši saopćio o kakvoj se nagradi radi.
Čemu učiti djecu
Po našoj lijepoj tradiciji pred ovogodišnji polazak bosansko-hercegovačkih hadžija na časni put bilo je mnogo ikrar dova na koje se odazivala rodbina, prijatelji, komšije i poznanici. Dolazili su na dan ikrar dova ili mimo toga da njihovom nijjetu za hadž iskažu poštovanje, da ih isprate, zažele im hajirli putovanje, halale se s njima, nadahnu se s njihovom odlučnošću da u ime Allaha izvrše petu islamsku dužnost i tako iskažu pokornost i odanost Uzvišenom Stvoritelju. Svako je od najmlađeg do najstarijeg na svoj način doživljavao susret sa budućim hadžijom i u sebi formirao sliku o hadžu i njegovoj vrijednosti, Mekki, Medini, Poslaniku alejhisselam, njegovoj misiji...
U jednom inspirativnom susretu kada je unučić od desetak godina došao da se vidi sa svojim djedom prije njegovog polaska u grad Muhammeda alejhisselam, kod unučića se javila znatiželja i on ju je želio odgonetnuti postavljajući djedu razna pitanja. Kaže hadžija kako ga je unučić pitao gdje je živio, umro, šta je bila njegova zadaća, je li Poslanik obavio hadž, zašto je iz Mekke preselio u Medinu i koliko su ga ljudi u onom čemu ih je pozivao slijedili, ko su i kakvi su bili njegovi ashabi... Djed je njemu lagahnim i razumljivim načinom objašnjavao osnovne osobine Poslanika, primjerima mu dočaravao njegov moral, približavao njegov lik, rezultate koje je uz Allahovu pomoć i podršku prvih muslimana postigao, te jednostavnim jezikom upotpunio njegovu zapitanost. Dječačić je to mirno slušao, u svoju memoriju upajao i sve apsolvirao konstatacijom kako je lijepo hodati stazama s kojim je Resulullah hodao. Djeda je unukova „zrelost“ ganula i obradovala što dijete u ranoj životnoj dobi razotkriva vrijednost slijeđenja Poslanika. Poruka ove priče je da djećicu od malehna treba učiti i odgajati da vole Allaha i Njegovog Poslanika, a.s.
Hadž kao nagrada za brigu prema roditelju
Raznoliki su primjeri u ovom vaktu koji govore da roditelji, iako imaju svoju djecu, slijedom prilika, obaveza i trke sa vremenom u poznim godinama, kad im je potrebna pomoć, nadzor i pažnja ostaju sami. Jedan među sličnim je primjer rahmetli Ahmeta Handanovića sa Brigova kod Bužima. On je prije nekoliko godina a poslije smrti supruge Aiše, ostao sam, jer su djecu, kao po nepisanom pravilu obaveze razdvojile od njega. Brigu o svome babi najvećim dijelom preuzela je kćerka Emina rođena 1966. godine, jer mu je mjestom življenja bila najbliža. Ni najmanje se ne može reći da su ostala djeca bila distancirana od oca. Naprotiv, bila su brižna prema svome ocu ali su živjela daleko od njega i nisu mu mogla posebno pomoći. Sestru Eminu je, dvije godine, stariji brat Refik sa suprugom Aišom, koji žive u Sjedinjenim Američkim Državama, svestrano podržavao i bodrio, svjestan uloge koju je preuzela na sebe. Uz sve obećao je sestri da će je nagraditi za hizmet oca. Kada je otac preselio 30. maja 2021. godine Refik je sa suprugom došao na dženazu poslije koje je sestri Aiši saopćio o kakvoj se nagradi radi. Rekao joj je da će, kada sa suprugom pođe na hadž, biti im društvo i da će sve troškove oko njenog odlaska na hadž snositi lično. Bili su to trenuci suza, žalosti i radosti. Kada su mi u Medini, 18. juna 2023. godine, sve troje iznova pričali kako je Emina došla na hadž plakali su. Bio je to dirljiv momenat upotpunjen poučnom pričom iz koje se može izvući poruka da za posvećenost roditeljima, pogotovo u starosti, slijedi neizmjerna nagrada Uzvišenog Allaha.
O dolasku na hadž Refik je kazao: „Zahvalan sam Allahu što sam zajedno sa hanumom i sestrom na hadžu. To je bila moja životna želja koju evo ispunjavam. Zahvalnost izražavam i Uredu za hadž Rijaseta Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini koji je imao razumijevanja i omogućio mi da u njegovoj organizaciji izvršim svoju petu islamsku dužnost. Sretan sam što sa mnom, osim hanume, hadž obavlja i moja sestra koja je dosta učinila za naše roditelje i njen dolazak na hadž joj je vid dunjalučke nagrade za hizmet prema njima.“
Autor: Hamdija Nesimović
PREPOROD
Adress: Kovaci 36, 71000 Sarajevo Bosnia-Herzegovina
email: info@islam.ba