Sedd ez-zerai 

Princip sed ez-zerai (sedduz-zerai) preventivnog djelovanja u islamskom pravu. Riječ zeriah (mn. zerai) je sinonim riječi vesile i označava sredstvo kojim se postiže određeni cilj, dok sedd jezički znači "zatvaranje". Kamali (2015) objašnjava ovaj princip kao zatvaranje puteva koji vode očekivanom cilju koji ima izgleda da se ostvari ako se putevi do njega ne zapriječe, a to zatvaranje puteva treba razumjeti u značenju zatvaranja puteva koji vode prema zlu, a ne prema nečemu dobrom. Štulanović (2005) koristi pojam "sprečavanje zla u korijenu". Tipičan slučaj primjene koncepta sedd ez-zeraI javlja se kada se očekuje da će neko dopušteno sredstvo odvesti ka nedopuštenom rezultatu ili kada se neko dopušteno sredstvo koje obično vodi ka dopuštenom rezultatu koristi kako bi se prouzrokovao nedopušten cilj.

Primjeri ovog principa jeste zabrana ili izbjegavanje osamljivanja muškarca i žene jer ono može dovesti do bluda bez obzira da li bi to bila posljedica u svakom slučaju, zabrana trgovine u određeno vrijeme kako se ne bi propustila džuma, bez obzira da li bi ta trgovina zaista spriječila obavljanje džume, izdavanje prostora za kladionicu itd. Učenjaci Malik, Šafija i Ibn Hanbel zabranili su prodaju oružja u vrijeme smutnje kako ne bi došlo do još veće smutnje. Malikijski pravnik El Karafi smatra da je ovaj princip nekada obaveza upotrijebiti, nekada pokuđeno, zabranjeno ili samo dozvoljeno. Ovaj princip je zabranjeno koristiti ako postoji intencija prevare, odnosno kada se želi van snage staviti neko pravno rješenje. Ovaj princip se prepoznaje u ajetu sure El-Enam, 198: Ne grdite one kojima se oni, pored Allaha, klanjaju, da ne bi i oni nepravedno i ne misleći šta govore Allaha grdili." Ne uzimajući u obzir važnost ovog principa, danas određene grupacije u ime islama čine djela koje proizvode averziju prema islamu i teške posljedice po život i čast muslimana širom svijeta.

IZVORI

Avde, Džasir (2012). Intencije Šerijata. Sarajevo, CNS

Ebu Zehre, M. (1958). Usul  el-fikh. Kairo: Darul-fikr

Štulanović, Muharem (2007). Uvod u šerijatsko pravo (fikh) i njegovu metodologiju (usuli fikh). Bihać, Islamski pedagoški fakultet

Kamali, M. H. (2017). Principi islamske jurisprudencije. Sarajevo: CNS

Al-Shāṭibī, Ibrāhīm ibn Mūsā (1997). Al-Muwafaqaat fi Usul al-Sharia. Kairo, Daar Ibn Affan