Sahih zbirke
Sahihi su zbirke hadisa u kojima su sabrani samo vjerodostojni hadisi, dakle zbirke u kojima su odvojeni vjerodostojni hadisi od onih koji to nisu. Najpoznatiji sahihi su:
- Sahih od Muhammed b. Ismaila Buharija. Puno ime njegovog sahiha je el-Džamiul-musnedus-sahihul-muhtesar min umuri-Resulillahi (sallallahu alejhi ve sellem) ve sunenihi ve ejjamihi Ovo kapitalno djelo pisao je 16 godina a u njega je uvrstio 9.082 hadisa od šeststo hiljada kojih je poznavao. Sadrži 97 poglavlja, od kojih je prvo o početku objave (bedel-vahj), a zadnje govori o jedinosti Uzvišenog Allaha (et-tevhid).
- Sahih Muslima b. Hadždžadža Nejsaburija. Muslim je bio privrženi učenik imama El-Buharije. U svoj sahih uvrstio je 7.275 hadisa u 54 poglavlja od kojih počinje sa vjerovanjem (iman), a završava sa kur' anskom egzegezom (et-tefsir).
- Sahih Ibn Huzejme, puno ime mu je Ebu Bekr Muhammed b. Ishak b. Huzejme en-Nejsaburi. On ga pak ne naziva sahihom, a puno ime ovog djela je Muhtesarul-muhtesari minel-musnedis-sahihi anin-Nebijji, s.a.v.s. Na osnovu onoga što je Ibn Huzejme više puta naglašavao kroz svoja djela, kao i iz samog naziva njegove zbirke hadisa Muhtesarul muhtesari minel-musnedis-sahihi anin-Nebijji, s.a.v.s. - da se zaključiti da je Ibn Huzejme napisao dvije zbirke hadisa: El-Musnedul-Kebir i ovu zbirku koja je ustvari rezime njegovog Velikog musneda.
- Sahih Ibn Hibbana. Ebu Hatim Muhammed b. Hibban es-Sidžistani, poznati učenjak hadisa. Njegovo djelo El-Musnedus-sahihu alet-tekasimi vel-envai min gajri vudžudi kat'in fi senediha vela subuti džerhin fi nakiliha. Ovu zbirku podijelio je na pet tematskih cjelina: naredbe, zabrane, obavijesti, ibahat-dopuštenja, i zadnja cjelina djela koja je samo Vjerovjesnik, s.a.v.s., radio.
IZVORI
Smajić, A. (2006). Terminologija hadisa. Sarajevo: Fakultet islamskih nauka;
Karalić, M. (2010). Hadis i hadiske znanosti. Novi Pazar: El-Kelimeh;
Šahrazūrī (al-), Ibn aṣ-Ṣalāḥ (2002). Muqaddima, stručna obrada: ‘Abdullaṭīf al-Hamīm & Māhir Yāsīn al-Faḥl. Bejrut: Dār al-kutub al-‘ilmiyya;
Gawrī (al-), ʻA.(2007). Mawsūʻa ʻulūm al-ḥadīt wa funūnihī. tri toma. Damask – Bejrut: Dāru Ibn Katīr.