Meleki su duhovna, nevidljiva bića, Božiji robovi i Božija stvorenja, stvorena od nura (svjetlosti) koji izvršavaju sve Allahove, dž.š., naredbe i nikada Mu ne iskazuju neposlušnost. Meleki su Božija stvorenja i ne posjeduju božanske atribute. Meleki ne jedu, ne piju, i nemaju spola (muški ili ženski), niti imaju bilo kakvih tjelesnih potreba ni želja (npr. ne umaraju se kao ljudi, i sl.). Meleki umiru nakon što ispune zadatak koji im je Uzvišeni Allah dao. Meleka ima mnogo vrsta, a dijele se po stepenu (mertebi) i zadaći. Ne zna se kad su meleki stvoreni, osim da je njihovo stvaranje prethodilo stvaranju prvog čovjeka Adema, a.s. Stvoreni su u lijepom i plemenitom obliku sa velikim brojem krila, a odlikovani su izuzetno velikom brzinom te posebnim znanjem od Allaha, dž.š. Broj meleka zna samo Allah, dž.š. Kada je Allahov poslanik Muhammed, a.s., upitao meleka Džibrila o Bejtul-ma’muru u noći Isra i Mi’radža, on mu je odgovorio: ”Ovo je Bejtul-ma’mur. U njemu svakog dana klanja sedamdeset hiljada meleka koji se poslije tu više nikada ne vraćaju.”(Muttefekun alejhi).
Ljudski vid nije u stanju da vidi meleke u njihovom stvarnom obliku, s obzirom da su stvoreni od svjetlosti, ali je moguće, kako se navodi u Ku’ranu i hadisima, viđenje meleka u ljudskom obliku. Oni ljudima donose dobre misli i nadahnuća. Džibril je Isaovoj, a.s., majci Merjemi došao u liku čovjeka, a u Kur’anu se spominju meleki koji su u ljudskom obliku dolazili Ibrahimu, a.s., i Lutu, a.s. Aiša, r.a., je jednom prilikom vidjela Džibrila u ljudskom obliku, a ashabi su vidjeli Džibrila u liku čovjeka kada je došao da ih poduči vjeri. Muhammed, a.s., je vidio meleka Džibrila u njegovom stvarnom obliku prilikom spuštanja prve Objave.
Meleki imaju i svoja imena, a nama su poznata samo neka od njih: Džibril (melek koji je Allahovim poslanicima prenosio objave od Allaha, dž.š.), Mikail (zadužen za zemlju i biljke koje opskrbljuju ljude), Israfil (melek zadužen da puhne u Sur), Melekul-mevt ili Azrail (u času smrti rastavlja dušu od tijela), Malik (čuvar Džehennema), Ridvan (čuvar Dženneta), Kiramen-katibin (plemeniti pisari čovjekovih djela), Munkir i Nekir (meleki koji u kaburu ispituju čovjeka). U Kur’anu se spominju i meleki koji nose Allahov, dž.š., Arš (Prijestolje).
U predajama se spominje da meleki donose salavate (blagoslove) na ljude koji druge podučavaju dobru, iščekuju namaz u džematu, koji klanjaju u prvom safu, koji popunjavaju prazne safove, koji ustaju na sehur, koji iščekuju Lejletu-l-kadr i obilaze bolesnike. Meleki, također, traže oprost za grijehe koje vjernik počini a na njegovu dovu izgovaraju:”Amin”, prisustvuju mjestima gdje se obavlja zikr, upisuju redom one koji dolaze na džumu, dostavljaju Muhammedu, a.s., salavate od njegovog ummeta, te na razne načine razveseljavaju vjernike i pomažu im u otklanjanju teškoća.
Adress: Kovaci 36, 71000 Sarajevo Bosnia-Herzegovina
email: info@islam.ba