Kurban

Kurban je prinošenje žrtve u danima kurban Bajrama. To je propisani ibadet, oko čije legitimnosti nema razilaženja među islamskim pravnicima. Propisan je druge godine nakon Hidžre, kada i obavljanje Bajram namaza, izdvajanje Zekata i sadekatul-Fitra. (El-Fikhu alelmezahibil erbea, Abdu-Rahman El-Džuzejri, Darul-Kutubi El-Ilmijjeh, Bejrut, 2003 – 1/643str. ) Propisan je jasnim dokazima iz Kur'ana, hadisa i idžma (konsenzusom islamskih učenjaka).

Pojam kurban dolazi od arapske riječi karibun što znači bliskost, blizina. Češći fikhski termin za ovaj pojam je udhije što znači žrtva. Svaki od ova dva pojma upućuje na obavezu klanja kurbana. Kurban se definira kao obaveza svakog muslimana-mukellefa da zakolje kurban u dane Kurban-bajrama, ako posjeduje količinu imovine koja mu omogućava da kurban nabavi u zadatom vremenu.

Među pravnicima postoji razilaženje u stepenu obaveznosti/propisanosti kurbana. Kod hanefijske pravne škole klanje kurbana je vadžib. (El-Mebsut, Muhammed bin Ahmed Es-Serahsi, Darul-Me'arife, Bejrut ) I to zbog riječi Uzvišenog Allaha: pa se klanjaj Gospodaru svome i kurban kolji" (El-Kevser, 2) ali i hadisa: Ko je zaklao kurban prije bajram-namaza, neka zakolje drugi, a ko nije, neka sada zakolje." (El-Buhari, Sahih br. 5562, Muslim, Sahih, 1960) I kur'anski i hadiski tekst dolazi u formi imperativa što ukazuje na obaveznost klanja kurbana.