Kiraet
Učenje (melodijsko učenje) Kur'ana; obavezni dio za svaki namaz; naučna disciplina koja se bavi pravilima i načinom (melodijski za čitanje) Kur'ana.
Kiraet je prema definiciji Abdurrezzaka Muse, svaka razlika koja se veze za jednog od deset imama u kiraetu, oko koje su suglasni njegovi prenosioci. (Drkić, str., 37.) Kiraet je infinitivni oblik glagola qa re e što znači čitati, recitirati isl. Inače, leksički morfem glagola qa re e u arapskom jeziku gravitira oko značenja: sakupljati, sjedinjavati, udruzivati isl. U kiraetskoj nauci, kiraet znači čitanje Kurana uz poštivanje svih pravila vokalne artikulacije. Mnozina riječi kiraet je kiraat koje Šihabuddin el-Kastalani definira kao nauku koja nam pomaze da saznamo gdje se prenosioci različitih čitanja Kurana slazu, a gdej razilaze kada je u pitanju leksika, sintaksa, izuzimanje ili dodavanje, prijelaznost ili neprijelaznost, odvajanje ili spajanje, kao i druge osobenosti u artikulaciji i promjenama sa aspekta usmene tradicije. U tom smislu, Abdulfettah el-Kadi kaze da su kiraeti nauka o realizaciji različitih izgovora kuranskih riječi i metodama njihove artikulacije u jednoj ili više kiraetskih varijanti sukladno predajama relevantnih autoriteta iz te oblasti. (Šošić, str., 101) Kiraeti Kurana nisu samo egzotični stilovi glasovnih varijacija i moduliranja, kako to zamisljaju mnogi Bošnjaci, već su sastavni dio kuranskog jezika, njegove leksičke, morfološke i sintaksičke strukture. (Šošić, 7. ) Kiraet kao nastavni predmet je zavisno od nivoa na kojem se proučava tek nuzno derivirani dio pravila i propisa o jednom ili više načina čitanja iz cjelokupnog korpusa kojeg tretira kiraetska znansotIZVORI
Morina, Q. (2010). Glosar i nocioneve fetare (str. 71). Priština: Fakultet islamskih studija Priština
Drkić, Abdulaziz (2017). Tedzvid - predajni putevi Hafsovog rivajeta. Sarajevo: Fakultet islamskih nauka u Sarajevu.
Šošić, DŽevad. (2014). Kiraeti u tefsiru Al-Džami li ahkamil Kuran. Sarajevo: Fakultet islamskih nauka u Sarajevu i El-Kalem.